TWA Lockheed L-1011-1 TriStar
Product number:
523363
Listprice:
24,00 €
In 1972 – 40 years ago – TWA took delivery of N31001, its first of a total of 41 TriStars. The aircraft was painted in the “Starstream“ livery, which was introduced on the Boeing 707 a few years before.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TWA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | L-1011 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 32 x 120 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 115 g |
| Aircraft Registration | N31001 |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1972 – 40 years ago – TWA took delivery of N31001, its first of a total of 41 TriStars. The aircraft was painted in the “Starstream“ livery, which was introduced on the Boeing 707 a few years before.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TWA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | L-1011 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 32 x 120 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 115 g |
| Aircraft Registration | N31001 |
| Release Date | September/October 2012 |