TUIfly Boeing 737-800 “Cewe Fotobuch” – D-ABMV
Product number:
536134
Listprice:
29,95 €
Vacations and photography undoubtedly belong together, and so, the charter airline TUIfly in 2012 came up with the marketing strategy of sending an aircraft on its voyages with a livery advertising Europe’s market-leading photo service provider Cewe. In 2017, the first aircraft was succeeded by another 737-800, registered D-ABMV, again primarily promoting the popular Cewe photo book, which allows you to get your vacation photos printed at a reasonable price.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TUIfly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 97.5 x 27.5 x 97.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 48 g |
| Aircraft Registration | D-ABMV |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Vacations and photography undoubtedly belong together, and so, the charter airline TUIfly in 2012 came up with the marketing strategy of sending an aircraft on its voyages with a livery advertising Europe’s market-leading photo service provider Cewe. In 2017, the first aircraft was succeeded by another 737-800, registered D-ABMV, again primarily promoting the popular Cewe photo book, which allows you to get your vacation photos printed at a reasonable price.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TUIfly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 97.5 x 27.5 x 97.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 48 g |
| Aircraft Registration | D-ABMV |
| Release Date | May/June 2022 |