TUI Hapagfly Boeing 737-700
Product number:
505888
Listprice:
13,87 €
TUIfly, the result of the January 2007 cooperative merger of the German airlines Hapagfly and Hapag Lloyd Express (HLX), operates a fleet of 52 Boeing 737 aircraft. This model with the registration D-AHXA was produced exclusively for TUIfly.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TUIfly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | D-AHXA |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
TUIfly, the result of the January 2007 cooperative merger of the German airlines Hapagfly and Hapag Lloyd Express (HLX), operates a fleet of 52 Boeing 737 aircraft. This model with the registration D-AHXA was produced exclusively for TUIfly.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TUIfly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | D-AHXA |