Truck set with sidepipes
Product number:
153188
Listprice:
29,50 €
A small, but nice novelty are the sidepipes for rigid tractors. Since the chassis of different types like Scania, MAN, Mercedes-Benz, etc. differ, the pipes had to be equipped with individual attachements for each type. The first two tractors will be released in an eye-catching flip-flop design.
| Manufacturer | MAN, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55.9 g |
| Release Date | March/April 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A small, but nice novelty are the sidepipes for rigid tractors. Since the chassis of different types like Scania, MAN, Mercedes-Benz, etc. differ, the pipes had to be equipped with individual attachements for each type. The first two tractors will be released in an eye-catching flip-flop design.
| Manufacturer | MAN, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55.9 g |
| Release Date | March/April 2007 |