Truck set "Transmess"
Product number:
121149
Listprice:
39,90 €
Special show trucks or colorful tractors with a lot of decoration are dear to the heart of the Franconian forwarder Stefan Liegmann. After the legendary Volvo trailer “Der Vasal” or “Der schwarze Korsar”, he has once again had Walter Rosner design two individual tractors type DAF XF 105 with the big Super Space cabin. The limited model set is delivered in a Private Collection showcase. The tractors are equipped with figurines.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transmess |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 235 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Special show trucks or colorful tractors with a lot of decoration are dear to the heart of the Franconian forwarder Stefan Liegmann. After the legendary Volvo trailer “Der Vasal” or “Der schwarze Korsar”, he has once again had Walter Rosner design two individual tractors type DAF XF 105 with the big Super Space cabin. The limited model set is delivered in a Private Collection showcase. The tractors are equipped with figurines.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transmess |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 235 g |
| Release Date | November/December 2008 |