Truck set "Scania R TL / Volvo FH GL XL"
Product number:
153225
Listprice:
29,50 €
Two modern tractors equipped with side pipes are in this set, meaning the chromed exhaust pipes underneath the underride protection on the side. They were premiered at the Toy Fair 2007.
| Manufacturer | Scania, Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two modern tractors equipped with side pipes are in this set, meaning the chromed exhaust pipes underneath the underride protection on the side. They were premiered at the Toy Fair 2007.
| Manufacturer | Scania, Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | May/June 2007 |