Truck set Scania conventional 142 3-axle / Scania conventional 143 facelift / Scania conventional 144 3-axle
Product number:
153645
Listprice:
36,50 €
The contemporary history of the tractors is continued with the distinctive Scania Hauber. The set contains the 142, the 143 facelift and the current 144. All three tractors have three-axles and are equipped with ram protections, roof spoilers and a lot more.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The contemporary history of the tractors is continued with the distinctive Scania Hauber. The set contains the 142, the 143 facelift and the current 144. All three tractors have three-axles and are equipped with ram protections, roof spoilers and a lot more.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2007 |