Truck set Roman Diesel short version 2-axle / long version 2-axle / long version 3-axle
Product number:
154222
Listprice:
29,50 €
This set contains three neutrally-colored Roman Diesel tractors. One of them has a two-axle chassis with a short cabin in orange (similar to the orange of the famous GDR-forwarding company Deutrans), another is a long, red cabin on a three-axle chassis and the third a long, two-axle chassis with blue cabin. All three machines, based on the MAN F8, are equipped with the new Roman radiator grill.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Orange / blue / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This set contains three neutrally-colored Roman Diesel tractors. One of them has a two-axle chassis with a short cabin in orange (similar to the orange of the famous GDR-forwarding company Deutrans), another is a long, red cabin on a three-axle chassis and the third a long, two-axle chassis with blue cabin. All three machines, based on the MAN F8, are equipped with the new Roman radiator grill.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Orange / blue / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Release Date | January/February 2008 |