Truck set Mercedes-Benz NG 3-axle / Mercedes-Benz NG 3-axle / Mercedes-Benz NG 3-axle
Product number:
153454
Listprice:
36,50 €
The beginning of a new edition. In the tractor edition, three vehicles each of a manufacturer are put together in one set. With the Mercedes set, we highlight the development from the good old DB S up to the sophisticated SK’94. All three tractors are equipped with numerous accessories like roof spoiler, ram protection and sun visors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The beginning of a new edition. In the tractor edition, three vehicles each of a manufacturer are put together in one set. With the Mercedes set, we highlight the development from the good old DB S up to the sophisticated SK’94. All three tractors are equipped with numerous accessories like roof spoiler, ram protection and sun visors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.5 g |
| Release Date | May/June 2007 |