Truck set MAN F8 3-axle / MAN F90 3-axle / MAN F2000 3-axle
Product number:
153447
Listprice:
36,50 €
Contemporary history in H0: This set contains the concentrated MAN tractor history from 1980 until 2000. Amongst them the F8, the F90 and the F2000. All three tractors have three axles and were equipped with the most comprehensive supplementary equipment like ram protection, roof spoiler and lots more.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red / white / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Contemporary history in H0: This set contains the concentrated MAN tractor history from 1980 until 2000. Amongst them the F8, the F90 and the F2000. All three tractors have three axles and were equipped with the most comprehensive supplementary equipment like ram protection, roof spoiler and lots more.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red / white / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |