Truck set "Joe Sharp" (GB)
Product number:
120968
Listprice:
49,90 €
The continuation of the in April released rigid tractor set of the British forwarder Joe Sharp. Just like the originals, which were designed by airbrush artist Matt Penncott, both models are elaborately imprinted. Due to licensing problems, we have to do without a few less noticeable logos, which will not bother the overall look. Both tractors are equipped with figurines.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Joe Sharp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 240 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The continuation of the in April released rigid tractor set of the British forwarder Joe Sharp. Just like the originals, which were designed by airbrush artist Matt Penncott, both models are elaborately imprinted. Due to licensing problems, we have to do without a few less noticeable logos, which will not bother the overall look. Both tractors are equipped with figurines.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Joe Sharp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 240 g |
| Release Date | July/August 2007 |