trailer for John Deere tractor 7920
Product number:
076166
Listprice:
7,50 €
Following the spectacular and surprising release of the John Deer Tractor by Herpa during the International Toy Fair in February,a matching color-coordinated tandem axle trailer is now released. Further farming equipment and vehicles, based on authentic equipment, are currently underway and are to be released in 2007.
| Manufacturer | John Deere |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Accesories & Parts |
| Carstrucks Type | trailer (single) |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the spectacular and surprising release of the John Deer Tractor by Herpa during the International Toy Fair in February,a matching color-coordinated tandem axle trailer is now released. Further farming equipment and vehicles, based on authentic equipment, are currently underway and are to be released in 2007.
| Manufacturer | John Deere |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Accesories & Parts |
| Carstrucks Type | trailer (single) |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | November/December 2006 |