Trabant Kübel "NVA Grenztruppen"
Product number:
090056
Listprice:
14,95 €
The legendary Trabant Kübel with enclosed canvas cover is released with the striking logo of the former East German border patrols.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.1 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The legendary Trabant Kübel with enclosed canvas cover is released with the striking logo of the former East German border patrols.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.1 g |
| Release Date | July/August 2012 |