Trabant 601 Universal "LPG Roter Oktober"
Product number:
093040
Listprice:
12,95 €
The Landwirtschaftliche Produktionsgenossenschaft “Roter Oktober” (Agricultural Production Cooperative Red October) is a fi ctitious company just like the forwarder Riwatrans and offers many model options. Next to the model brands Busch and Brekina we now also release an LPG-model.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LPG Roter Oktober |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Landwirtschaftliche Produktionsgenossenschaft “Roter Oktober” (Agricultural Production Cooperative Red October) is a fi ctitious company just like the forwarder Riwatrans and offers many model options. Next to the model brands Busch and Brekina we now also release an LPG-model.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LPG Roter Oktober |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |