Trabant 601 Universal "GDR´s Post"
Product number:
048224
Listprice:
9,50 €
The limited edition Trabant 601 will be released in the design of the GDR’s Deutsche Post. The model in the according dark-gray color carries the GDR’s Post emblem on the doors.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 10 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The limited edition Trabant 601 will be released in the design of the GDR’s Deutsche Post. The model in the according dark-gray color carries the GDR’s Post emblem on the doors.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 10 g |
| Release Date | July/August 2009 |