Trabant 601 Universal "Deutsche Post / DDR"
Product number:
091831
Listprice:
14,50 €
In the former GDR this Trabant was operated bythe Deutsche Post. The operation was discontinued 25 years ago.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the former GDR this Trabant was operated bythe Deutsche Post. The operation was discontinued 25 years ago.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |