Trabant 601 S "Boom / 4th State exhibition of Saxony"
Product number:
430852
Listprice:
14,95 €
On the occasion of the currently held 4th Saxon State Exhibition “Boom”, Herpa is realizing a Trabant 601 in the colors of the event, with the corresponding logos, in a unique edition.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.6 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On the occasion of the currently held 4th Saxon State Exhibition “Boom”, Herpa is realizing a Trabant 601 in the colors of the event, with the corresponding logos, in a unique edition.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.6 g |
| Release Date | January/February 2021 |