Trabant 601 "East german police"
Product number:
047517
Listprice:
9,25 €
The original of this cute squad car belongs to the museum of the Brandenburg police department. It carries the authentic dual-color finish of the former national police. The logo is imprinted on both doors as well as on the hood which also carries the logo „Volkspolizei“.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 9.1 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original of this cute squad car belongs to the museum of the Brandenburg police department. It carries the authentic dual-color finish of the former national police. The logo is imprinted on both doors as well as on the hood which also carries the logo „Volkspolizei“.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 9.1 g |
| Release Date | September/October 2007 |