Trabant 1.1 Universal "DRK Zwickau"
Product number:
092852
Listprice:
18,95 €
More than 20 years after the discontinuation of the Trabant, this Trabi is still relentlessly in operation for the German Red Cross in Zwickau.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
More than 20 years after the discontinuation of the Trabant, this Trabi is still relentlessly in operation for the German Red Cross in Zwickau.
| Manufacturer | Trabant |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |