Thai Airways Airbus A340-600
Product number:
507080
Listprice:
21,50 €
Thai Airways is currently replacing its last MD-11s with the world’s longest jet. The launchof the Airbus A340-600 in the fleet of the Thai airline began in May 2005 with HS-TNA“Watthana Nakhorn”. By 2008, a total of six A340-600 will belong to the longhaul fleet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Thai Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 127 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | HS-TNA |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Thai Airways is currently replacing its last MD-11s with the world’s longest jet. The launchof the Airbus A340-600 in the fleet of the Thai airline began in May 2005 with HS-TNA“Watthana Nakhorn”. By 2008, a total of six A340-600 will belong to the longhaul fleet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Thai Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 127 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | HS-TNA |
| Release Date | July/August 2006 |