TAP Air Portugal Airbus A321neo - Retro anniversary colors – CS-TJR
Product number:
535373
Listprice:
28,95 €
As has become a sort of tradition in commercial aviation, TAP has painted another aircraft in a historic color scheme. CS-TJR, named “Portugal”, was the third A321neo to be delivered to the airline and first saw service in October 2020.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TAP |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A321 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | CS-TJR |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As has become a sort of tradition in commercial aviation, TAP has painted another aircraft in a historic color scheme. CS-TJR, named “Portugal”, was the third A321neo to be delivered to the airline and first saw service in October 2020.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | TAP |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A321 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | CS-TJR |
| Release Date | July/August 2021 |