Swissair Douglas DC-8-53
Product number:
551984
Listprice:
56,00 €
From the 60s on, Swissair was partially considered the best European airline and therefore also one of the best worldwide. One reason was the early purchase of the DC-8, the back then new and revolutionary jet airplane of the preferred vendor Douglas. The DC-8-32, registered HB-IDB 1960 and named “Basel-Stadt” was commissioned mainly for North Atlantic routes. Herpa Wings releases a model of this legendary aircraft as full-metal model in the 1/200 scale.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Swissair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 220 x 70 x 220 mm |
| Wingspan | 217 mm |
| Weight | 649 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From the 60s on, Swissair was partially considered the best European airline and therefore also one of the best worldwide. One reason was the early purchase of the DC-8, the back then new and revolutionary jet airplane of the preferred vendor Douglas. The DC-8-32, registered HB-IDB 1960 and named “Basel-Stadt” was commissioned mainly for North Atlantic routes. Herpa Wings releases a model of this legendary aircraft as full-metal model in the 1/200 scale.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Swissair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 220 x 70 x 220 mm |
| Wingspan | 217 mm |
| Weight | 649 g |
| Release Date | September/October 2007 |