Sun Express Boeing 737-800 "Impressions of Istanbul"
Product number:
555531
Listprice:
49,50 €
Since 2010, TC-SUZ has been flying for the Turkish airline featuring this appealing livery including sketches of scenes and sights of the mega-metropolis Istanbul.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | SunExpress |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 205 x 70 x 205 mm |
| Wingspan | 172 mm |
| Weight | 204 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 2010, TC-SUZ has been flying for the Turkish airline featuring this appealing livery including sketches of scenes and sights of the mega-metropolis Istanbul.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | SunExpress |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 205 x 70 x 205 mm |
| Wingspan | 172 mm |
| Weight | 204 g |
| Release Date | January/February 2013 |