Steyr STA XXL silo semi trailer "Melmer / Raich" (A)
Product number:
121026
Listprice:
49,90 €
With this truck, the forwarding company Melmer from Pitztal has set a monument for the skier and two-time Olympic champion Benni Raich. The vehicle was designed by airbrush specialist Knut Tiroch. The model is released as limited Truckhighlight in a Private Collection showcase with driver and passenger figurine in the cabin.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257.9 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this truck, the forwarding company Melmer from Pitztal has set a monument for the skier and two-time Olympic champion Benni Raich. The vehicle was designed by airbrush specialist Knut Tiroch. The model is released as limited Truckhighlight in a Private Collection showcase with driver and passenger figurine in the cabin.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257.9 g |
| Release Date | January/February 2008 |