Steyr M compactor waste truck, municipal
Product number:
311656
Listprice:
24,95 €
In Austria, the short Steyr STA cab, based on the MAN TGA, was frequently found in the municipal sector. Herpa initially realizes a compactor vehicle with this cab, equipped with two rotating flashing beacons. The model will be released in a limited edition.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 75 x 40 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Austria, the short Steyr STA cab, based on the MAN TGA, was frequently found in the municipal sector. Herpa initially realizes a compactor vehicle with this cab, equipped with two rotating flashing beacons. The model will be released in a limited edition.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 75 x 40 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |