Steyr F 2000 interchangeable pick-up truck "Gebrüder Weiss" (A)
Product number:
309134
Listprice:
34,95 €
After multiplerequests, the Steyr F 2000 with high roof, a rare classic at Herpa, is produced as limited edition featuring the design of the forwarder Gebrüder Weiss and interchangeable superstructures. Simultaneously, the model is also released as kit in White.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebr. Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.7 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After multiplerequests, the Steyr F 2000 with high roof, a rare classic at Herpa, is produced as limited edition featuring the design of the forwarder Gebrüder Weiss and interchangeable superstructures. Simultaneously, the model is also released as kit in White.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebr. Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.7 g |
| Release Date | September/October 2018 |