Steyr F 2000 bulk silo semitraler "Melmer" (A)
Product number:
120951
Listprice:
49,90 €
The Steyr F 2000 is actually the first real „Melmer Showtruck“ which was hitherto badly missed in the Herpa / Melmer model line. Now Herpa has caught up and produced this truck as a high-quality and very detailed Truck-Highlight in a private collection showcase. Driver and passenger figurine are enclosed along with chromed rims and a multi-colored underride protection.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 239 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Steyr F 2000 is actually the first real „Melmer Showtruck“ which was hitherto badly missed in the Herpa / Melmer model line. Now Herpa has caught up and produced this truck as a high-quality and very detailed Truck-Highlight in a private collection showcase. Driver and passenger figurine are enclosed along with chromed rims and a multi-colored underride protection.
| Manufacturer | Steyr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 239 g |
| Release Date | May/June 2007 |