Starlux Airlines Airbus A330-900neo
Product number:
537179
Listprice:
33,57 €
Following first production runs of the Airbus A321 exclusively for Starlux, the still young Taiwanese airline is expanding its 1/500 scale model fleet with the A330-900neo. Four A330-900neos are currently part of the all-Airbus fleet, three additional aircraft have recently been ordered to further expand passenger capacities, primarily on routes in Asia. We are pleased that a small partial quantity of these A330neo models, which are otherwise only available through Starlux in Taiwan, can now be offered through the Herpa Club. The models have received quite a special packaging design, a display stand is also included.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Starlux Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330-900neo |
| Material | metal |
| Color | white, gold, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Weight | 143 g |
| Aircraft Registration | B-58301 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following first production runs of the Airbus A321 exclusively for Starlux, the still young Taiwanese airline is expanding its 1/500 scale model fleet with the A330-900neo. Four A330-900neos are currently part of the all-Airbus fleet, three additional aircraft have recently been ordered to further expand passenger capacities, primarily on routes in Asia. We are pleased that a small partial quantity of these A330neo models, which are otherwise only available through Starlux in Taiwan, can now be offered through the Herpa Club. The models have received quite a special packaging design, a display stand is also included.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Starlux Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330-900neo |
| Material | metal |
| Color | white, gold, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Weight | 143 g |
| Aircraft Registration | B-58301 |