Southwest Airlines Boeing 737-700 "Maryland One"
Product number:
505666
Listprice:
15,50 €
The now fourth largest airline of the USA now includes Washington’s city airport “Reagan National” in its schedule and flies deep into the neighboring state of Maryland. Once again a reason to splash out with a new livery. The N124WN, delivered in 2005, received the bold livery called “Maryland One”, based on Maryland’s state flag.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | N214WN |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The now fourth largest airline of the USA now includes Washington’s city airport “Reagan National” in its schedule and flies deep into the neighboring state of Maryland. Once again a reason to splash out with a new livery. The N124WN, delivered in 2005, received the bold livery called “Maryland One”, based on Maryland’s state flag.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | N214WN |
| Release Date | March/April 2006 |