Southwest Airlines Boeing 737-700 "Illinois One"
Product number:
506274
Listprice:
19,00 €
The N918WN “Illinois One”, registered in April 2008, currently sports the airline’s fifteenth special livery. It promotes the establishment of a new hub at Chicago-Midway airport, the airline’s second biggest hub from where it takes off 227 times a day to 47 destinations.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 21 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | N918WN |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The N918WN “Illinois One”, registered in April 2008, currently sports the airline’s fifteenth special livery. It promotes the establishment of a new hub at Chicago-Midway airport, the airline’s second biggest hub from where it takes off 227 times a day to 47 destinations.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 21 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | N918WN |
| Release Date | July/August 2009 |