Southwest Airlines Boeing 737-700 "Florida One"
Product number:
518352
Listprice:
21,00 €
To promote its presence in Florida, this 737 sports the state’s colors. Be sure not to miss this latest Southwest special livery from Herpa.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 47 g |
| Aircraft Registration | N945WN |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To promote its presence in Florida, this 737 sports the state’s colors. Be sure not to miss this latest Southwest special livery from Herpa.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 47 g |
| Aircraft Registration | N945WN |
| Release Date | May/June 2011 |