Southwest Airlines Boeing 737-300 Arizona One
Product number:
506212
Listprice:
17,50 €
The 300 series has now become the veteran of the 737-only fleet. Nevertheless, the airline chose to retrofit them with the fuel-saving winglets, among them the popular „Arizona One“, sure to be remembered by many collectors.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 58 mm |
| Weight | 24 g |
| Aircraft Registration | N383SW |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The 300 series has now become the veteran of the 737-only fleet. Nevertheless, the airline chose to retrofit them with the fuel-saving winglets, among them the popular „Arizona One“, sure to be remembered by many collectors.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 58 mm |
| Weight | 24 g |
| Aircraft Registration | N383SW |
| Release Date | March/April 2010 |