Southwest Airlines Boeing 737-200
Product number:
518574
Listprice:
19,00 €
In 1971, a new era in aviation began in the USA when Southwest took off with the first three 737-200s. For the 40th anniversary, Herpa now offers one of the three in a limited edition
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 34 g |
| Aircraft Registration | N21SW |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1971, a new era in aviation began in the USA when Southwest took off with the first three 737-200s. For the 40th anniversary, Herpa now offers one of the three in a limited edition
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 34 g |
| Aircraft Registration | N21SW |
| Release Date | September/October 2011 |