Southwest Air Lines Boeing 737-700 "Shamu"
Product number:
551571
Listprice:
36,00 €
On July 8, 1998, the third largest US airline, in terms of passengers, and the world’s largest domestic airline received the Boeing 737- 7H4 with the registration N713SW. It was one of the first -700s to be licensed by Southwest Airlines and got the “orca treatment” at its last big D-check, when the paintwork had to be completely renewed anyway.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 58 x 160 mm |
| Wingspan | 172 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On July 8, 1998, the third largest US airline, in terms of passengers, and the world’s largest domestic airline received the Boeing 737- 7H4 with the registration N713SW. It was one of the first -700s to be licensed by Southwest Airlines and got the “orca treatment” at its last big D-check, when the paintwork had to be completely renewed anyway.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Southwest Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 58 x 160 mm |
| Wingspan | 172 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | September/October 2006 |