South African Airways Douglas DC-7B with saddle fuel tanks – ZS-DKD "Dromedaris"
Product number:
574006
Listprice:
94,95 €
In 1956, with the arrival of ZS-DKD, South African Airways became the first non-American airline to place the Douglas DC-7 in service, replacing the Lockheed Constellations on European routes. SAA’s service across the Indian Ocean to Perth was pioneered by the DC-7B. To help cover the distances with fewer fuel stops, ultimately reducing the stops to just two on Mauritius and the Cocos Islands, the airline with its well-known springbok logo added "saddle" fuel tanks on top of each of the four engines. The additional tanks could carry up to 220 gallons (832 liters) of fuel each and helped extend the range of a standard DC-7 from 7,400 up to around 9,000 kilometers. A display stand is included.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | SAA - South African Airways |
| Category | News, WINGS |
| Wings Type | DC-7 |
| Material | metal |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 203 x 68 x 203 mm |
| Wingspan | 179 mm |
| Weight | 377 g |
| Aircraft Registration | ZS-DKD |
| Release Date | News III, May/June 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1956, with the arrival of ZS-DKD, South African Airways became the first non-American airline to place the Douglas DC-7 in service, replacing the Lockheed Constellations on European routes. SAA’s service across the Indian Ocean to Perth was pioneered by the DC-7B. To help cover the distances with fewer fuel stops, ultimately reducing the stops to just two on Mauritius and the Cocos Islands, the airline with its well-known springbok logo added "saddle" fuel tanks on top of each of the four engines. The additional tanks could carry up to 220 gallons (832 liters) of fuel each and helped extend the range of a standard DC-7 from 7,400 up to around 9,000 kilometers. A display stand is included.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | SAA - South African Airways |
| Category | News, WINGS |
| Wings Type | DC-7 |
| Material | metal |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 203 x 68 x 203 mm |
| Wingspan | 179 mm |
| Weight | 377 g |
| Aircraft Registration | ZS-DKD |
| Release Date | News III, May/June 2026 |