SN Brussels Airlines Airbus A330-300
Product number:
560849
Listprice:
24,75 €
To be able to serve its predecessor Sabena’s traditional routes to the former Belgian colonies in Africa, SN Brussels has leased three A330-300s. They are operated on routes to such exotic destinations as Kinshasa, Libreville, and Bujumbura. The model with the registration OO-SFM is also available in the 1/500 scale, item n° 508582.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | SN Brussels Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 163 x 49 x 163 mm |
| Wingspan | 151 mm |
| Weight | 215 g |
| Release Date | March/April 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To be able to serve its predecessor Sabena’s traditional routes to the former Belgian colonies in Africa, SN Brussels has leased three A330-300s. They are operated on routes to such exotic destinations as Kinshasa, Libreville, and Bujumbura. The model with the registration OO-SFM is also available in the 1/500 scale, item n° 508582.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | SN Brussels Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 163 x 49 x 163 mm |
| Wingspan | 151 mm |
| Weight | 215 g |
| Release Date | March/April 2004 |