Skoda 1000 MB "police department CZ"
Product number:
090209
Listprice:
14,50 €
Only one Skoda 1000 MB has ever been operated as patrol car by the state police of the Czech Republic. The green model features the original’s authentic labeling and a beacon light.
| Manufacturer | Skoda |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Only one Skoda 1000 MB has ever been operated as patrol car by the state police of the Czech Republic. The green model features the original’s authentic labeling and a beacon light.
| Manufacturer | Skoda |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |