Silkway Cargo Ilyushin IL-76
Product number:
507707
Listprice:
18,50 €
Baku, the capital of the former Soviet Republic Azerbaijan, is home to Silk Way Airlines, founded in 2001. It operates six IL-76TD transporters which are barred from operation in the EU by environmental regulations, except in emergencies. The original of this model, limited to 2,500 pieces, is 4K-AZ41, still young as a 1999 vintage.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Silk Way Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-76 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 32 x 119 mm |
| Wingspan | 101 mm |
| Weight | 90 g |
| Aircraft Registration | 4K-AZ41 |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Baku, the capital of the former Soviet Republic Azerbaijan, is home to Silk Way Airlines, founded in 2001. It operates six IL-76TD transporters which are barred from operation in the EU by environmental regulations, except in emergencies. The original of this model, limited to 2,500 pieces, is 4K-AZ41, still young as a 1999 vintage.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Silk Way Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-76 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 32 x 119 mm |
| Wingspan | 101 mm |
| Weight | 90 g |
| Aircraft Registration | 4K-AZ41 |
| Release Date | March/April 2006 |