Setra 315 HDH "Reiser" (Bavaria/Ebersberg)
Product number:
316989
Listprice:
32,95 €
After the Setra 215 HD (314701) of the Ebersberg coach company Reiser 2022, another coach model based on the Setra 315 HDH is now appearing one and a half years later. Reiser has been relying on Setra brand buses for over 60 years.
| Manufacturer | Mercedes-Benz, Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reiser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the Setra 215 HD (314701) of the Ebersberg coach company Reiser 2022, another coach model based on the Setra 315 HDH is now appearing one and a half years later. Reiser has been relying on Setra brand buses for over 60 years.
| Manufacturer | Mercedes-Benz, Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reiser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2023 |