Setra 221 UL articulated bus "Bahnbus
Product number:
310666
Listprice:
29,95 €
The Setra 221 UL articulated bus in raspberry red was frequently in use during the 1990s, and Herpa produced another unique miniature model edition of it.
| Manufacturer | Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KLM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Setra 221 UL articulated bus in raspberry red was frequently in use during the 1990s, and Herpa produced another unique miniature model edition of it.
| Manufacturer | Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KLM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Release Date | September/October 2019 |