Setra 215 SL "Bahnbus"
Product number:
304993
Listprice:
26,50 €
The Setra S 215 SL bus is released in the classic colors of the railway busses from the 1980s.
| Manufacturer | Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Setra S 215 SL bus is released in the classic colors of the railway busses from the 1980s.
| Manufacturer | Setra |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | September/October 2015 |