Set with two models "Auf Achse" Season 2, episodes 33-37
Product number:
157155
Listprice:
49,90 €
We continue with the fifth set of the popular “Auf Achse” edition, with the trucks being the leads in the identically named TV-series. The series centers on the solid long-haul truck driver life, flavored with a proper portion of “adventure”. The protagonists tour their trucks worldwide. With these new releases, we launch the fifth edition-set including a ruby-colored Iveco TurboStar container semitrailer and a blue Scania Hauber refrigerated semitrailer. All models feature the details of their originals. The set is limited to 1,250 items.
| Manufacturer | Iveco, Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Auf Achse |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 170 x 36 mm |
| Weight | 200 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We continue with the fifth set of the popular “Auf Achse” edition, with the trucks being the leads in the identically named TV-series. The series centers on the solid long-haul truck driver life, flavored with a proper portion of “adventure”. The protagonists tour their trucks worldwide. With these new releases, we launch the fifth edition-set including a ruby-colored Iveco TurboStar container semitrailer and a blue Scania Hauber refrigerated semitrailer. All models feature the details of their originals. The set is limited to 1,250 items.
| Manufacturer | Iveco, Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Auf Achse |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 170 x 36 mm |
| Weight | 200 g |
| Release Date | May/June 2010 |