Set "used cars"
Product number:
291781
Listprice:
29,50 €
A must for all diorama builders: Equip your miniature car dealership with the appropriate models. The set contains five cars which are already factory-provided with various price markings imprinted in the windshields. Additional models will be released soon.
| Manufacturer | AUDI, BMW, Mercedes-Benz, Opel, Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black / red / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Production date | 02/2009 |
| Release Date | January/February 2009 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A must for all diorama builders: Equip your miniature car dealership with the appropriate models. The set contains five cars which are already factory-provided with various price markings imprinted in the windshields. Additional models will be released soon.
| Manufacturer | AUDI, BMW, Mercedes-Benz, Opel, Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black / red / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Production date | 02/2009 |
| Release Date | January/February 2009 |
| Limited quantity | 1000 |