Set Scania 142 6x4 and Scania R 6x2 rigid tractor "Peter Wouters"
Product number:
80468440
Listprice:
180,00 €
Highest accuracy, numerous individual parts and constantly new vehicles make Tekno’s diecast metal models to special collector’s items in the 1/50 scale. All Tekno models are released in small quantities of only 100 to 500 pieces, resulting in each model being next to unique with hoses, warning stickers, additional spotlights and numerous other add-on parts – nevertheless, all models are produced strictly according to the original specifications of the respective vehicle manufacturers, with numerous steps finished by hand. Herpa is the exclusive distributor for Tekno in Germany, Austria and Switzerland.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 450 x 130 x 85 mm |
| Weight | 817 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Highest accuracy, numerous individual parts and constantly new vehicles make Tekno’s diecast metal models to special collector’s items in the 1/50 scale. All Tekno models are released in small quantities of only 100 to 500 pieces, resulting in each model being next to unique with hoses, warning stickers, additional spotlights and numerous other add-on parts – nevertheless, all models are produced strictly according to the original specifications of the respective vehicle manufacturers, with numerous steps finished by hand. Herpa is the exclusive distributor for Tekno in Germany, Austria and Switzerland.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 450 x 130 x 85 mm |
| Weight | 817 g |
| Release Date | January/February 2016 |