set fire department "Bielefeld" DLK 23/12 & LF 16/12
Product number:
279789
Listprice:
69,00 €
For the 25th anniversary of our Herpa eXtra partner in Bielefeld, he and the fire department Bielefeld have published a special set. These two models are especially elaborate and are released as a one-time limited edition of 999 items.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bielefeld |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 225 x 135 x 41 mm |
| Weight | 135 g |
| Production date | 09/2006 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the 25th anniversary of our Herpa eXtra partner in Bielefeld, he and the fire department Bielefeld have published a special set. These two models are especially elaborate and are released as a one-time limited edition of 999 items.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bielefeld |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 225 x 135 x 41 mm |
| Weight | 135 g |
| Production date | 09/2006 |
| Limited quantity | 1000 |