Set 3 x 40 ft. Boxcontainer "Hamburg Süd / K-Line / CAI"
Product number:
066730
Listprice:
29,95 €
The box containers which Herpa developed in the 1/120 scale TT-track are ideally suited to load onto trains. The three renowned shipowning companies Hamburg Süd, K-Line and CAI provided the originals for this new accessories set.
| Scale | 1:120 |
|---|---|
| Operator | Hamburg Süd |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 262 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The box containers which Herpa developed in the 1/120 scale TT-track are ideally suited to load onto trains. The three renowned shipowning companies Hamburg Süd, K-Line and CAI provided the originals for this new accessories set.
| Scale | 1:120 |
|---|---|
| Operator | Hamburg Süd |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 262 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Release Date | May/June 2018 |