Schmitz Ecoflex semitrailer, white
Product number:
077019
Listprice:
14,95 €
New type! Aerodynamically with a sloping rear, the new Ecoflex trailer was designed by Schmitz, for which Herpa has constructed a new body for the miniature model. This trailer will be a permanent addition to the Herpa range.
| Manufacturer | Schmitz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Aerodynamically with a sloping rear, the new Ecoflex trailer was designed by Schmitz, for which Herpa has constructed a new body for the miniature model. This trailer will be a permanent addition to the Herpa range.
| Manufacturer | Schmitz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2022 |