Scanie R TL low boy semitrailer "Riwatrans"
Product number:
153461
Listprice:
32,50 €
This model of the Riwatrans-Edition can also be sported. The four-axle Scania heavy duty truck with heavy duty tower has saddled the new four-axle Nooteboom pendular X-trailer which is equipped with low loader, excavator trough and stakes.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model of the Riwatrans-Edition can also be sported. The four-axle Scania heavy duty truck with heavy duty tower has saddled the new four-axle Nooteboom pendular X-trailer which is equipped with low loader, excavator trough and stakes.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |