Scanie R TL low boy semitrailer "Hochtief"
Product number:
153416
Listprice:
25,25 €
The second extension of the Hochtief-Edition is a heavy duty transport combination. Tractor is a four-axle Scania with ballast pick-up and heavy duty tower pulling a 12-axle Goldhofer heavy duty unit.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second extension of the Hochtief-Edition is a heavy duty transport combination. Tractor is a four-axle Scania with ballast pick-up and heavy duty tower pulling a 12-axle Goldhofer heavy duty unit.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |