Scanie R TL box semitrailer "Trio-Trans"
Product number:
065719
Listprice:
16,50 €
This N-track-model with the authentic forwarder’s labeling will be released in white. Trio Trans was founded in 1994 in Friedberg near Munich. Today, the transport specialists operate 20 own refrigerated semitrailers and two dumpers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 11 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This N-track-model with the authentic forwarder’s labeling will be released in white. Trio Trans was founded in 1994 in Friedberg near Munich. Today, the transport specialists operate 20 own refrigerated semitrailers and two dumpers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 11 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | May/June 2010 |